Gzymsy to rodzaj sztukaterii, który w architekturze występuje już od czasów antycznych. W czasach starożytnych, elementy te jak i inne elementy sztukaterii takie jak np. bonie można było spotkać głównie na elewacjach budynków. Bogato zdobione fasady świadczyły o majętności ich właścicieli lub podkreślały podniosły charakter publicznych budynków. Gzymsy elewacyjne prócz swojej funkcji dekoracyjnej, służą również  jako świetne rozwiązanie które chroni elewację przed spływającą wodą. Taki zabieg znacznie wpłynie na żywotność elewacji i pozwoli na jej wieloletnie użytkowanie. Ilość dostępnych na rynku rozwiązań, wzorów pozwala na wiele ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Nowoczesna sztukateria styropianowa pozwala nam wpasować się w każdy dowolny styl. Bez różnicy czy będzie to nowoczesna bryła o minimalistycznym charakterze czy klasyczny dom jednorodzinny stylizowany na klasyczny dworek.

gzymsy styropianowe

gzymsy styropianowe

Gzymsy – rozwiązanie nie tylko dla elewacji

Gzymsy stosowane są nie tylko na zewnątrz budynków, ale coraz częściej także wewnątrz. Jeśli zależy nam na niebanalnym wykończeniu wnętrz, podkreśleniu jakiegoś stylu i estetycznym wykończeniu elementów – warto zdecydować się na gzymsy wewnętrzne. Elementy te najczęściej wykorzystuje się w mieszkaniach do ozdabiania kominków, pieców, a także wielu innych sprzętów. Dekoracje sztukateryjne nadadzą naszym wnętrzom wyjątkowego charakteru i indywidualny wygląd. Na zewnątrz takie rodzaj dekoracji stosowany jest najczęściej do ozdabiania okien i drzwi. Takie stylowe wykończenia nadają elewacji niepowtarzalnego stylu.

Gzymsy wewnętrzne również są chętnie wykorzystywane do ozdabiania framug drzwi, nieco rzadziej wewnętrznej strony okien. Jeśli jednak chcemy nadać naszym wnętrzom wyjątkowy charakter, warto użyć wyobraźni i wykorzystać te gotowe elementy, aby całkowicie odmienić swoje mieszkanie. Szczególnie w przypadku wnętrz, doskonale sprawdzają się lekkie elementy sztukateryjne, wykonane ze styropianu. Nie obciążają one w żaden sposób ścian, są łatwe w montażu i bardzo wytrzymałe na codzienne użytkowanie. Obecnie elementy sztukaterii wykonane są z użyciem nowoczesnych technik produkcyjnych. Elementy te wytwarzane są z wysokiej jakości polistyrenu ekspandowanego EPS 200, którego zewnętrzna warstwa z żywicy akrylowej wraz z kruszywem kwarcowym nakładana jest poprzez metodę ciągnioną.