Gzymsy styropianowe to klasyczne i bardzo popularne elementy architektoniczne, których historia sięga zamierzchłej przeszłości. Stosowane z powodzeniem już od czasów starożytnego Rzymu gdzie wytwarzane były z piaskowca. Obecnie gzymsy są wykorzystywane przede wszystkim ze względu na ich dekoracyjny wygląd. Lecz nie tylko, zastosowanie takiego elementu ma również funkcję ochronną. Prawidłowo zamontowane gzymsy styropianowe umożliwią lepsze odprowadzanie ściekającej wody co wpłynie pozytywnie na wytrzymałość elewacji.

Gzymsy są łatwe w montażu. Podstawowe znaczenie będzie miało przede wszystkim odpowiednie wymierzenie elementów. Styropian łatwo się przycina, nie trzeba w tym celu stosować bardzo skomplikowanych narzędzi. Wszystkie części sztukaterii składające się na dekorację okna powinny być do siebie idealnie dopasowane, więc konieczne jest zachowanie kątów prostych. Niewielkie szczeliny można zamaskować przy pomocy odpowiednich preparatów.

Ogromną zaletą gzymsów styropianowych jest ich wyjątkowo mały ciężar. Z tego powodu jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, możemy zamontować je bez obaw na naszej elewacji niezależnie od tego w jaki sposób została wykończona. Gzymsy styropianowe zewnętrzne mogą mieć różne wzory, które nadają im dekoracyjny charakter. Możemy więc dobrać konkretne elementy tak, aby idealnie komponowały się z budynkiem i spełniły nasze wymagania dotyczące ich estetyki.

Gzymsy styropianowe

Gzymsy styropianowe

Gzymsy styropianowe – prawidłowy montaż

Do montażu gzymsów musimy przygotować niezbędne narzędzia:

  • masa do uzupełniania ubytków i łączeń
  • szpachelka
  • papier ścierny
  • miara, ołówek
  • klej montażowy (dedykowany do montażu sztukaterii)
  • pistolet do aplikacji kleju
  • piła, skrzynka uciosowa

Przed rozpoczęciem montażu pierwszym krokiem, a zarazem najważniejszym będzie odpowiednie sprawdzenie i przygotowanie podłoża. Jeżeli montujemy gzymsy styropianowe na nowej elewacji to nie musimy nic robić oprócz przetarcia podłoża. Gdy ściana jest zakurzona, surowa warto użyć gruntu penetrującego. Warto zaplanować montaż sztukaterii elewacyjnej na pogodny dzień co na pewno przyspieszy czas wiązania kleju. Po odpowiednim rozplanowaniu elementów można przystąpić do montażu. Gdy element zostanie prawidłowo zamontowany a klej wyschnie można przystąpić do prac wykończeniowych. Powstałe przy montażu ubytki uzupełniamy masą szpachlową, którą po wyschnięciu lekko szlifujemy. Ostatnim etapem jest malowanie. Najważniejsze jest żeby użyć farb, które rozpuszczalne są w wodzie. Po tym kroku pozostaje nam tylko podziwianie naszej pracy.