Gzymsy okienne to klasyczny element budynków, znany już od starożytności. Jest to więc bardzo tradycyjne uniwersalne rozwiązanie. Stosując gzymsy nie decydujemy się na żadne kontrowersyjne eksperymenty, a ostateczny efekt będzie sprawiał przede wszystkim eleganckie, klasyczne wrażenie. Montaż gzymsów ze styropianu jest prosty, a te lekkie elementy można przymocować praktycznie do każdego rodzaju powierzchni. Szeroka gama wzorów i prostota montażu sprawia, że gzymsy elewacyjne znajdują wielu zwolenników.

Okna to bardzo ważny element budynku. Oczywiście spełniają one przede wszystkim funkcje praktyczne, ponieważ są niezbędnym źródłem światła dziennego. Jednocześnie okna powinny wyglądać w estetyczny sposób co w czasach szeroko rozwiniętej branży stolarki otworowej nie powinno stanowić problemu. Lecz gdy wybór okien, które zadowolą nas pod względem estetycznym nie wystarczy, a nasza elewacja będzie potrzebowała czegoś więcej żeby przyciągnąć nasze oko na dłużej. Wtedy powinniśmy szukać rozwiązania jakim jest sztukateria elewacyjna. Elementy nowoczesnej sztukaterii pozwalają nam w oryginalny sposób nadać interesującą formę budynkom i w całkowity sposób odmienić jego charakter.

Gzymsy okienne – dlaczego warto je zastosować?

Gzymsy okienne

Gzymsy okienne – dlaczego warto je zastosować?

Gzymsy okienne to elementy dzięki którym można w prosty sposób podkreślić okna i wydobyć je z bryły budynku. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku eleganckich domów w tradycyjnym stylu, gdzie pasują różne elementy sztukaterii. Na rynku dostępne są różne rodzaje gzymsów. Oprócz bardzo dekoracyjnych, dostępne są także prostsze, bardziej minimalistyczne dekoracje. Takie rozwiązanie będzie dobrym pomysłem w przypadku małego domu lub budynku w nowoczesnym stylu. W przypadku nowoczesnej architektury doskonale sprawdzają się proste, geometryczne kształty.

Dodatkową zaletą, która wiąże się ze stosowaniem takich rozwiązań jest funkcja ochronna. Gzymsy okienne zamontowane w odpowiedni sposób znacznie zwiększają ochronę naszej elewacji. Co poza wartościami wizualnymi jest kolejnym atutem, który przemawia za zastosowaniem takiego rozwiązania. Gzymsy styropianowe użyte pod oknem pozwolą w odpowiedni sposób odprowadzić ściekającą wodę co zminimalizuje ryzyko powstawania brzydko wyglądających zacieków. Powstające zacieki mogą również w znaczny sposób osłabić ścianę na której się pojawiły.